Inspiratiebericht 28 september 2025, 21e zondag na Pinksteren
Iedere zondag vieren we in onze kerk. Dat doen we met een Eucharistieviering of met een Dienst van Schrift en Gebed, behalve op de 4e zondagen van de maand in de zogenaamde groene tijd. Dat is in principe de periode tussen Pinksteren en de 1e Advent. Dan is er geen viering in onze kerk.
Om toch wat inspiratie mee te geven ontvangt u een tekst ter inspiratie. Wij hopen dat u op deze manier iets van de zondag kunt vieren (en wellicht viert u deze zondag online mee met de viering in de kathedraal).
De tekst is deze keer geschreven door assisterend pastoor Leonie van Straaten
Een goede en gezegende zondag gewenst en met hartelijke groet,
uw pastores
Evangelie (Lucas 16, 19-31)
In die dagen zei Jezus: ‘Er was eens een rijke man die gewoon was zich te kleden in purperen gewaden en fijn linnen en die dagelijks uitbundig feestvierde. Een bedelaar die Lazarus heette, lag voor de poort van zijn huis, overdekt met zweren. Hij hoopte zijn maag te vullen met wat er overschoot van de tafel van de rijke man; maar er kwamen alleen honden aanlopen, die zijn zweren likten. Op zekere dag stierf de bedelaar, en hij werd door de engelen weggedragen om aan Abrahams hart te rusten. Ook de rijke stierf en werd begraven. Toen hij in het dodenrijk, waar hij hevig gekweld werd, zijn ogen opsloeg, zag hij in de verte Abraham met Lazarus aan zijn zijde. Hij riep: “Vader Abraham, heb medelijden met mij en stuur Lazarus naar me toe. Laat hem het topje van zijn vinger in water dopen om mijn tong te verkoelen, want ik lijd pijn in deze vlammen.” Maar Abraham zei: “Kind, bedenk wel dat jij je deel van het goede al tijdens je leven hebt ontvangen, terwijl Lazarus niets dan ongeluk heeft gekend; nu vindt hij hier troost, maar lijd jij pijn. Bovendien ligt er een wijde kloof tussen ons en jullie, zodat wie van hier naar jullie wil gaan dat niet kan, en ook niemand van jullie naar ons kan oversteken.” Toen zei de rijke man: “Dan smeek ik u, vader, dat u hem naar het huis van mijn vader stuurt, want ik heb nog vijf broers. Hij kan hen dan waarschuwen, zodat ze niet net als ik in dit oord van martelingen terechtkomen.” Abraham zei: “Ze hebben Mozes en de Profeten: laten ze naar hen luisteren!” De rijke man zei: “Nee, vader Abraham, maar als iemand van de doden naar hen toe komt, zullen ze tot inkeer komen.” Maar Abraham zei: “Als ze niet naar Mozes en de Profeten luisteren, zullen ze zich ook niet laten overtuigen als er iemand uit de dood opstaat.”’
Overweging
In de hoofdstukken 15 en 16 van het Lucas evangelie spreekt Jezus over religieuze en sociale gastvrijheid. En hij vertelt enkele gelijkenissen, om de kern van zijn boodschap op verschillende wijzen te verduidelijken. In de gelijkenis die we vandaag horen, richt Jezus zich tot de Farizeeën die op geld belust zijn (vers 16). In de gelijkenis van vandaag schetst Jezus de kloof tussen arm en rijk op een zeer confronterende wijze. Volgens de Tora moet de rijke ‘wat van tafel valt’ aan de armen geven en zelfs dat doet de rijke in de gelijkenis niet. Wat opvalt is dat de rijke anoniem is, hij heeft geen naam. In de context van het evangelie is duidelijk dat hier de Farizeeën bedoeld worden. In de context van onze actualiteit kunnen we helaas zonder al te veel moeite namen invullen – er zijn vele rijken die hun rijkdom exclusief houden, alleen om zichzelf en het eigen volk bekommerd zijn. Maar laten we dichtbij huis blijven en onszelf ook in de gelijkenis spiegelen: wat doen wij met onze rijkdom? De rijkdom van de aarde, de rijkdom van veiligheid en vrede: gaan we er zorgvuldig mee om, zijn we ons bewust van wat wij allemaal ontvangen hebben en konden opbouwen in onze levens? Zijn wij bereid om dit te delen, ons hart open te stellen voor wie een vraag aan ons stelt? Wij kunnen geen grote politieke veranderingen bewerken, waardoor de grondstoffen en al ons bezit eerlijker verdeeld wordt. Maar we kunnen wel kleine stappen zetten, kleine gebaren maken waaruit blijkt dat we bereid zijn om te delen van wat we ontvangen hebben. En gelukkig doen we dat in onze parochie ook: door het omzien naar elkaar, door het doneren aan de Voedselbank, door onze betrokkenheid op de onafhankelijke Filipijnse kerk via onze bijdrage aan de opleiding van een priesterstudent. Om maar enkele zaken te noemen.
De rijke is anoniem, maar de arme heeft een naam: Lazarus. Dat betekent ‘God helpt’ en zo is het ook in de gelijkenis. In het leven is Lazarus niet geholpen door de rijke man, door niemand blijkbaar. Hij ligt aan de poort, er is nog een kleine opening – maar niemand komt het tegemoet en nodigt hem om deel te hebben aan het goede leven.
Tijdens het leven heeft de rijke man de kansen om iets goed te doen laten liggen, in het ‘hiernumaals’ was hij volledig op zichzelf en zijn eigen welvaart gericht. Hij gaat niet sociaal om met zijn rijkdom, maar viert het leven exclusief in zijn eigen kringetje.
Na de dood volgt dan een totale omkering. Het hiernamaals laat zien dat ‘God helpt’: Lazarus ligt in de schoot van Abraham, de schoot van de traditie, van Wet en Profeten. De rijke smeekt om ontferming, maar moet nu onder ogen zien dat hij de gastvrijheid die Abraham kenmerkte niet geleefd heeft. En dat hij niet geleefd heeft volgens de Wet en de Profeten. Niet geluisterd heeft. De kloof is te groot geworden.
De rijke smeekt vervolgens om hulp voor zijn broers, maar zij hebben Mozes en de Profeten om naar te luisteren. De rijke heeft dat niet gedaan, hij heeft niet geluisterd en ook niet in die lijn gehandeld. Zo kwam het dat hij de ‘broer’ die aan zijn poort lag niet zag liggen. Hij kent Lazarus bij name en dat maakt het gebrek aan sociaal handelen nog pijnlijker.
Een scherpe gelijkenis, die ons aan het denken kan zetten over hoe wij met onze rijkdom omgaan. Maar minstens zo belangrijk: die ons aanspoort om te luisteren naar Wet en Profeten, naar de Traditie. Als we luisterend leven, zijn we in verbinding met ‘God die helpt’ en kunnen we ons blijven ontwikkelen als mensen die ‘zo goed als God zijn’ voor elkaar. Dat zal ons pas echt rijk maken!
Gebed van de zondag
Zoals uw wil geschiedt in de hemel, God,
zo ook op de aarde.
Laat uw gerechtigheid zegevieren
en leer ons in liefde omzien
naar onze naaste in nood.
Leer ons de goede strijd te strijden voor een nieuwe wereld
van recht en gerechtigheid.
Door onze Heer Jezus Christus, uw Zoon,
die met U leeft en leven geeft
in de eenheid van de heilige Geest
in de eeuwen der eeuwen.
Amen
Psalm van de zondag: psalm 146, 5-9
In: Adem om van U te zingen. Psalmen voor nu
Wie op Jakobs God vertrouwt.
op de schepper van de hemel,
van de aarde, van de zee
en van alles wat daar wemelt,
mag zichzelf gelukkig prijzen
met zijn grenzeloze trouw:
rechtelozen zal God recht doe
en wie honger lijden geeft hij brood.
Hij bevrijdt met zachte kracht
wie gevangen wordt gehouden.
Blinden geeft hij weer het licht
en wie bang zijn nieuw vertrouwen.
Hij heeft lief wie naar hem luistert,
hij beschermt de vreemdeling,
wees en weduwe bewaart hij,
maar wie kwaad verzinnen, lopen vast.